اسامی برندگان نخستین جایزه معماری آسیا

در نخستین دوره جایزه معماری آسیا شرکت کنندگانی از ۱۹ کشور آسیائی حضور داشتند. در کل ۲۱ مدال در این مراسم به برندگان تقدیم شد که شش مدال شامل دو طلا ، دو نقره و دو برنز همراه با تقدیر ۶ پروژه به معماران ایرانی تعلق گرفت.
گزارش مراسم اهدای جوایز معماری آسیا
به گزارش معماری نیوز جایزه معماری آسیا روز جمعه، ۲۴ مهر (۱۶ اکتبر) در دانشکده معماری دانشگاه ITU در استانبول با حضور صدها شرکت کننده از کشورهای مختلف برگزار شد.
در این مراسم داورانی چون رومی خوسلا از هند، سونگ سانگ از کره جنوبی، بهرام شیردل از ایران، یاووز سلیم سپین و سینان مرت از ترکیه و احمدزهادی برگزار کننده و صاحب مجله بین المللی ۲A در هفت شاخه ساختمانی مسکونی، تجاری، عمومی، بازسازی، شهری، معماری داخلی و پروژه های آینده جوایزی را به معماران آسیایی اهدا کردند که شش جایزه به معماران ایرانی تعلق گرفت.
احمد زهادی، برگزارکننده این مراسم، درباره تفاوت این جایزه با دیگر جایزه هایی که تاکنون در حوزه معماری آسیا برگزار شده، گفتاین جایزه از جنس دیگری است. خود معماری از ما درخواست می کند وقتی پروژه‌ای تولید می‌شود، به شرایط فرهنگی، بومی و اقتصادی جایی که قرار است استقرار پیدا کند، توجه کنیم.
وی ادامه داد: زمانی پارامتر‌ها برای این شرایط در نظرگرفته نمی شود و صرفا فرمی زیبا تولید می کنند که حتی ممکن است این زیبایی متناسب با فرهنگ ما و کانسپتی که درآن قرار می گیرند، نباشد. ما در جایزه معماری آسیا نمی خواهیم به خانه بروجردی ها و خانه های قدیمی برگردیم، اما ایده ها باید متناسب با فرهنگ ما باشد.
زهادی درباره وجه تمایز این جایزه و اهمیت برگزاری آن گفت: سال هاست که ما به دلیل تحریم های سیاسی و دلایل دیگر، از روابط بین الملل محروم بوده ایم. در کشور ما استعدادهای زیادی وجود دارد که به سختی توانستند در صحنه های بین المللی حضور داشته باشند. این جایزه می تواند فرصت مناسبی باشد تا ایران نیز در کنار سایر کشورهای آسیا در سطح بین الملل زمینه های فکری خود را نشان دهد.
ما الان تعداد زیادی پروژه از کشورهای چین، ژاپن، سنگاپور، ترکیه و ایران دریافت کرده ایم و تازه در ابتدای دریافت پروژه‌ها هستیم. بسیاری از کشورهای آسیایی در این جایزه حضور دارند و این فرصت خوبی است برای معماران ایران تا نوآوری ها و خلاقیت‌های هنری خود را در این عرصه در کنار معماران سرشناس دیگر کشورها نمایش دهند.
زهادی ، همچنین در مراسم اهدای جوایز، دیدگاه های جایزه معماری آسیا را معماری و مردم، اهمیت محیط و اصالت با در نظر گرفتن ایده های نوین عنوان کرد.
جایزه معماری آسیا برای اولین دوره است که برگزار می شود و شرکت کنندگانی از ۱۹ کشور آسیائی در آن حضور داشتند. در کل ۲۱ مدال در این مراسم به برندگان تقدیم شد که شش مدال شامل دو طلا ، دو نقره و دو برنز همراه با تقدیر ۶ پروژه به معماران ایرانی تعلق گرفت.
اما ایران به غیر از برندگانش، نماینده دیگری نیز در این مراسم داشت. بهرام شیردل، معمار شناخته شده ایرانی نیز در بخشی از برنامه سخنرانی کرد. او از اهمیت قاره آسیا، اصالت آن و نقش معماری سخن گفت و این جریان را بسیار تأثیر گذار تلقی کرد. شیردل گفت سال آینده نیز در کنار برگزار کننده و در جریان جایزه قرار خواهد گرفت.
در گروه طرح های اجرا نشده، رتبه اول به صورت مشترک به بهمن مهربانی، محسن تاج الدین و پگاه الهیان رسید. در گروه معماری داخلی رتبه نخست را هومن بالازاده دریافت کرد.
در گروه بازسازی، علی سوداگران و نازنین کازرونیان رتبه دوم و در گروه معماری داخلی آرش حیدریان و فاطمه منتصری هم رتبه دوم این جایزه را ازآن خود کرده اند.
در گروه معماری داخلی و بازسازی ایمان شفیعی و بهزاد منش گر رتبه سوم را کسب کردند.
همچنین تقدیر شدگان ایرانی مسابقه معماری آسیا، لیلا عراقیان، رضا دانشمیر و کاترین اسپریدونف، رضا نجفیان، حمید میرمیران ، شیوا آقا بابائی ، مهدی کامبوزیا و هلنا قنبری بودند.
جایزه سالانه معماری آسیا با همکاری بدنه های دانشگاهی، فرهنگی و حرفه ای معتبر آسیایی به بازشناسی و معرفی دستاوردهای قاره آسیا در حوزه نظری وعملی معماری وشهرسازی پرداخته است.
عکس : سیاوش باقری

بخش پروژه تجاری :

۱. “Loom Shade for Amber Denim at Gazipur” desgned by Archeground Ltd. (Md. Jubair Hasan) from Bangladesh – First Place
۲. “Billboard” designed by Shintaro Matsushita, Takashi Suzuki and Naohito Ikuta from Japan – Second Place
۳. “Zorlu Levent” desgned by Melkan Gürsel and Murat Tabanlioglu from Turkey – Third Place

پروژه های آینده:

۴. “Yazd international trade Center” designed by Bahman Mehrabani, Pegah Elahian and Mohsen Tajeddin from Iran – First Place
۵. “Pont Mutin” designed by Michiya Tsukano from Japan – Second Place
۶. “esprit-N” designed by Michiya Tsukano from Japan – Third Place

بخش طراحی داخلی :

۷. “Esspriss Cafe” designed by Hooman Balazadeh from Iran – First Place
۸. “J.S Bridal Maison” desgned by Arash Heidarian and Fahimeh Montaseri from Iran – Second Place
۹. “Arman Dentistry” designed by Office Comma (Iman Shafiee and Behzad Maneshgar) from Iran – Third Place
۱۰. “Diyar Media Studio” designed by Reza Najafian from Iran – Special Mention
۱۱. “Kandovan Hotel” designed by Shiva Aghababaei from Iran – Special Mention

بخش بازسازی :

۱۲. “Cer Modern Art Center” designed by Uygur Architects (Semra Uygur and Özcan Uygur) from Turkey – First Place
۱۳. “The Āb-Anbār of Dīvān-Khāneh (Fārs Province Museum of Aqua Structures)” designed by Ali Sodagaran and Nazanin Kazerounian from Iran – Second Place
۱۴. “Lamkadeh Building” designed by Office Comma (Iman Shafiee and Behzad Maneshgar) from Iran Third Place
۱۵. “Ave Gallery” designed by Catherine Spiridonoff and Reza Daneshmir from IranSpecial Mention

پروژه های عمومی :

۱۶. “Sancaklar Mosque” designed by Emre Arolat from Turkey – First Place
۱۷. “For the people by the people” designed by Hill Scholte and Gerrit Schilder from Netherlands, project Location BangladeshSecond Place
۱۸. “Maria Grazia Cutuli School” designed by Mario Cutuli, IaN+, ma0 and 2A+P/A from Italy,  project Location Afghanistan – Third Place
۱۹. “Naman Pure Spa” designed by Nguyen Hoang Manh from Vietnam – Special Mention

بخش پروژه های مسکونی :

۲۰. East Village” designed by Jean-Marc Bonfils & Associates from Lebanon – First Place
۲۱. “BB home” designed by Doan Thanh Ha and Tran Ngoc from Vietnam – Second Place
۲۲. “Beyond the hill” designed by Kazuhiko Kishimoto from Japan – Third Place
۲۳. “Kahrizak residential Building” designed by Mahdi Kamboozia, Helena Ghanbari and Alireza Movahedi from IranSpecial Mention

بخش طراحی شهری :

۲۴. East Village” designed by Jean-Marc Bonfils & Associates from Lebanon – First Place
۲۵. “BB home” designed by Doan Thanh Ha and Tran Ngoc from Vietnam – Second Place
۲۶. “Beyond the hill” designed by Kazuhiko Kishimoto from Japan – Third Place
۲۷. “Kahrizak residential Building” designed by Mahdi Kamboozia, Helena Ghanbari and Alireza Movahedi from IranSpecial Mention
۲۸. “Shahr-E-Aftab International Trade Fair” designed by Hamid Mirmiran (NJP) from Iran  and Volkwin Marg (GMP) from Germany, Project location IranSpecial Mention
۲۹. “Ayang Gichatgil” designed by Jungwoo Chae from South Korea – Special Mention

فهرست موضوعی

برچسب ها